Žene češće pate od bolova u sakroilijakalnom zglobu nego muškarci jer su im zglobovi generalno labaviji
Oko 80 posto odraslih pati od bolova u donjem dijelu leđa u nekom trenutku svog života, prema podacima američkog Nacionalnog instituta za zdravlje.
Neke epizode boli pokreću specifični događaji, kao što su uganuće, traumatska ozljeda ili hernija diska.
A ponekad je bol suptilnijeg porijekla, poput istegnutih ligamenata ili postepenog trošenja hrskavice oko zglobova, piše The Time Health.
Problem sa sakroilijakalnim zglobom, SI, presječnom tačkom na dnu kičme koja povezuje kičmu sa karličnim kostima, spada u ovu drugu kategoriju uzroka bola u donjem dijelu leđa, kaže dr. David Bornstein, reumatolog i profesor na Univerzitetu George Washington.
“Sakroilijakalni zglob je čest uzrok bola u donjem dijelu leđa, ali nije uvijek prepoznat i doktori ga pogrešno smatraju drugim uzrocima bola u donjem dijelu leđa.”
Apsorbuje udarce i podržava težinu gornjeg dijela tijela
Tijelo ima dva sakroilijakalna zgloba, sa svake strane kičme. Uloga tog zgloba je da apsorbira udar i podrži težinu gornjeg dijela tijela dok ostaje relativno stabilan. To nije kao koleno ili lakat koji se savija naprijed-nazad, već zglob koji se ne pomiče mnogo ili nije namijenjen za kretanje.
Ukočen i slabo pokretljiv, sa malim opsegom pokreta, to je tačka veze između kičmenog stuba i donje polovine tijela. Minimalna pokretljivost između kostiju koje spaja stvara velike sile opterećenja koje strukture ovog zgloba podnose.
Disfunkcija ovog zgloba je čest uzrok bolova u donjem dijelu leđa, stražnjici i preponama. Pacijenti imaju poteškoća u stajanju ili penjanju uz stepenice, trčanju, dugim koracima, savijanju, dugotrajnom sjedenju, skakanju. Bol može zahvatiti noge, prepone, pa čak i stopala.
Žene češće pate od bolova u sakroilijakalnom zglobu
Žene češće pate od bolova u sakroilijakalnim zglobovima od muškaraca jer su im zglobovi općenito labaviji. Povreda SI zgloba se često dešava tokom porođaja. Različit hod i težina tokom trudnoće uzrokuje dodatni stres i može dovesti do prekomjernog trošenja zgloba.
Bol u zglobovima može nastati kao posljedica traume ili, izuzetno rijetko, bakterijske infekcije. „A najčešće je bol uzrokovan slabošću mišića koji okružuju zglob“, kaže dr. Bornstein.
“Ako problemi sa SI zglobovima ostanu neprepoznati, vezivno tkivo zgloba se istroši i s vremenom se razvija artritis.” Liječenje problema SI zglobova obično uključuje protuupalne lijekove i fizikalnu terapiju koja cilja na okolne mišiće. Jačanje mišića stražnjice i donjeg dijela leđa može pomoći stabilizaciji SI zgloba, posebno u slučajevima uganuća.
Smanjenje boli ugradnjom implantata
U vrlo teškim slučajevima praćenim injekcijama steroida i radiofrekventnom ablacijom kako bi se uništili nervi koji uzrokuju bol, električna stimulacija može kratkotrajno pomoći i ublažiti bol. Ovo stanje je teško liječiti. Specijalista za lumbalnu kičmu je osoba koja postavlja dijagnozu kako bi isključila ozljede i druge uzroke boli.
U novije vrijeme bol se rješava hirurškom intervencijom, koja podrazumijeva ugradnju malog implantata u zglob, čime se efikasno smanjuje bol i poboljšava pokretljivost pacijenta. Novim zahvatom u zglob se kroz mali rez ugrađuje trokutasti implantat od titanijuma koji stabilizuje zglob i zaustavlja bol.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.