Njen doktor je mislio da ima sindrom iritabilnog crijeva, a istina je bila mnogo gora
Rak crijeva nije samo bolest koja pogađa stariju populaciju; od ove bolesti oboljevaju i mladi ljudi.
U to se uvjerila Reni Gosnei iz Brizbejna kojoj se život okrenuo naglavačke zbog ove opake dijagnoze. Reni je imala 25 godina kad je počela spontano da povraća i kad je osjetila snažne grčeve u stomaku koji su se pogoršavali.
Otišla je kod svog ljekara opšte prakse, koji je posumnjao na sindrom iritabilnog crijeva i dao joj lijekove protiv bolova. U početku su joj lijekovi pomagali, ali bi se bol eksponencijalno pogoršavao.
Počeli su da se pojavljuju i drugi simptomi – Reni je drastično gubila na težini i imala je problema sa pražnjenjem crijeva. Otišla je na ultrazvuk koji ništa nije pokazao, pa je dobila uput za odlazak na kolonoskopiju.
Ali, nekoliko dana kasnije, bol je postao nepodnošljiv i Reni je otišla u hitnu pomoć, gdje su je zadržali preko noći.
- Ljekari su mi rekli da mogu da osete otok na mom stomaku. Kad biste stajali pored mene, mogli ste da čujete kako mi se stomak grči i kako krči od bolova – kaže Reni za news.com.au.
Uradila je dodatnu dijagnostiku, a sutradan je pozvala oca i maćehu da im saopšti šta se dešava i oni su požurili da budu uz nju.
Doktori su na rendgenskom snimku otkrili promene.
- Rekli su da su pronašli tumor i vjeruju da je veoma kancerogen – najvjerovatnije da je u pitanju rak crijeva – prisjeća se Reni.
- Bila sam u potpunom šoku, zanijemila sam. Moji roditelji su odmah pali u očaj, a ja sam se okrenula prema njima i rekla: „U redu je, sada znamo šta je. Hajde da se pozabavimo time”.
Rečeno joj je da mora na hitnu operaciju, te da će poslije intervencije imati stomu. To je, ujedno, bila i prva stvar koju je uradila kad se probudila iz anestezije – provjerila je da li ima stomu.
Ispostavilo se da Reni ima treći stadijum raka creva. Uz ovu zastrašujuću dijagnozu stigla je i jedna dobra vijest – rak se nije proširio kao većina kancera u trećem stadijumu.
Nakon oporavka od operacije, 12 nedelja je odlazila na hemioterapiju.
Ali, užasna zdravstvena bitka otvorila je još jedno životno poglavlje koje Reni nije očekivala – ponovnu vezu sa biološkom majkom sa kojom 10 godina nije bila bliska. Naime, kad je dobila dijagnozu raka crijeva, doktori su je pitali da li u njenoj porodici postoji istorija ove bolesti. Odgovorila je odrično, sve dok se njen otac nije umešao i rekao da istorija raka crijeva postoji u familiji njene majke.
Ljekari su pozvali njenu majku, a ona je otkrila da je imala polipe na debelom crijevu. Polipi mogu da budu pokazatelj nečeg zlokobnijeg – poput raka. Kad je saopštila svom gastroenterologu šta se dešava sa njenom ćerkom, cela porodica je otišla da se testira na genetske markere za ovu bolest.
Ispostavilo se da su svi imali genetske markere za juvenilnu polipozu, koja se može pretvoriti u rak crijeva ako se ne otkrije na vrijeme.
Tada je otkriveno i da Reni nije jedina u porodici kojoj je debelo crijevo slaba tačka; i njenom mlađem bratu otkriveni su polipi po cijelom debelom crijevu, više nego što su ljekari vidjeli kod bilo koga njegovih godina. Na sreću, nijedan nije bio kancerogen, iako je izazivao brojne zdravstvene probleme i komplikacije.
Reni kaže da je zbog svoje bolesti i operacije ponovo ostvarila dobar kontakt sa majkom i pomogla bratu da na vrijeme sazna od čega boluje. Takođe, sada je naoružana znanjem o svojoj genetici.
Reni, koja sada ima 29 godina, dijeli svoju priču kako bi upozorila druge mlade ljude da rak crijeva ne utiče samo na one starije od 55 godina. Sada je kopredsjedavajući savjetodavnog odbora za mlade u kome desetine članova poput nje imaju rak – kao što je, na primjer, jajnika – za koji se pogrešno vjeruje da se javlja samo kod starijih žena.
- Uvijek postoji pretpostavka da neko ko je mlad ne može da oboli od raka. Mislim da se to definitivno pokazalo pogrešnim… Postoji velika vjerovatnoća da bi neko ko je mlad potencijalno mogao da ima rak – decidna je Reni.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.