Zaduženi su za preradu hrane u crijevima, suzbijanje štetnih bakterija i virusa, i razgradnju otrovnih materija
Zbog nepravilne ishrane, stresa, uzimanja lekova (posebno antibiotika) i nezdravih navika, poput pušenja i konzumiranja alkohola, ravnoteža crijevne mikroflore često je narušena. Ali, nutricionisti ističu da ju je ciljanom ishranom moguće dovesti u ravnotežu. Ove namirnice su prirodni izvori probiotika, dobrih bakterija važnih za crijevnu mikrofloru.
Jogurt
Široj javnosti ovo je najpoznatiji izvor probiotika. Istraživanja su pokazala da probiotici pomažu čak i kod ublažavanja preosetljivosti na laktozu. Takođe, pomaže kod problema sa gasovima, dijarejom i drugim problemima probavnog sistema. Postoje jogurti koji su malo skuplji i koji sadrže tačno određene probiotike, ali dovoljno je konzumirati proizvod na kojem piše da sadrži “aktivne bakterijske kulture”.
Kiseli kupus
Kiseli ili sirovi kupus bogat je vitaminom C, ali i probioticima bez kojih bi naša probava prestala da funkcioniše. Ishrana bogata kiselim kupusom preporučuje se osobama koje muče gastrointestinalni problemi, a koji ne mogu da konzumiraju mliječne proizvode, poput jogurta.
Miso supa
Supa koja se u Japanu jede za doručak izvrstan je odabir za početak dana. Miso pasta koja se koristi za pripremu ove niskokalorične supe, obiluje probioticima i vitaminom B ali i dragocenim antioksidansima.
Kefir
Prema legendi, pastiri na planinama Kavkaza, koji dele jugoistočnu Evropu od Azije, otkrili su da se mlijeko koje su nosili sa sobom fermentacijom pretvorilo u pjenušavi napitak. Gust, kremast i pikantan poput jogurta, kefir sadrži jedinstvene sojeve probiotičkih bakterija i nekoliko korisnih sorti kvasca.
Hljeb sa kiselim testom
Sljedeći put kada budete pripremali sendvič, obratite pažnju na vrstu hleba koju ste odbarali. Naime, hleb pripremljen od kiselog testa sadrži probiotik koji olakšava probavu.
Acidofilno mlijeko
Jedan od najjednostavnijih načina unosa probiotika u organizam je konzumiranje ove vrste mlijeka, koje je fermentisano s bakterijama.
Tempeh
Pripremljena od fermentisane soje, ova inonežanska namirnica sadrži jednu vrstu prirodnog antibiotika koji pomaže organizmu u borbi protiv određenih bakterija. Tempeh je takođe bogat proteinima. Izvrsnog je ukusa koji posdsjeća na dimljene namirnice, orašaste plodove i gljive. Možete ga marinirati i koristiti u jelima umjesto mesa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.