OVA HRANA NIJE DOBRA ZA KRVNU SLIKU! Ako ih jedete u velikim količinama mogu uticati na zdravlje

Prekomjerna količina namirnica poput slanine, putera, keksa, mlečnih proizvoda i pržene hrane mogu da vam naruše krvnu sliku i zdravlje

Ljekar Tomi Mišel koji je specijalizovan za zdravu ishranu, objasnio je koje namirnice mogu da ugroze naše zdravlje.

Puter

  • Maslac je divan način da se aromatizuje hrana i njegova svestranost ga čini očiglednim osnovnim proizvodom u većini kuhinja. Može se koristiti za sve, od pečenja poslastica do dodavanja ukusa slanim jelima. Međutim, mana korišćenja putera je da visoki nivoi zasićenih masti mogu dovesti do začepljenja arterija i neželjenog nivoa holesterola ako se konzumira bez umerenosti. Stoga je umerenost ključna kada je u pitanju konzumiranje putera. Bez obzira koliko je puter ukusan, poznavanje zdravstvenih rizika povezanih sa njim će pomoći održavajte svoje telo zdravim i spremnim na sve – dodaje Tomi Mišel.

Ako želite da smanjite količinu putera koju konzumirate ili pronađete zdravije zamjene, postoji nekoliko opcija koje su vam otvorene. Jedna opcija je prelazak na nisko-masni mliječni namaz sa smanjenim sadržajem zasićenih masti. Postoje i veganski namazi koji su posebno dizajnirani da se zamjene u receptima, kao što je margarin napravljen od orašastih plodova, semenki, pa čak i biljaka kao što je maslinovo ulje. Pored toga, ako recept zahteva rastopljeni puter, može se koristiti i sos od jabuke – mnogi kuhari se zaklinju da koriste banane kada peku kolače, mafine i druge slatke poslastice.

Keks

  • Keks se jede širom svijeta, kao ukusan priloga za ručak i večeru ili kao užina tokom dana. Iako mogu izgledati mali i bezopasni, biskviti su često veoma kalorični, što ih čini važnim dijelom bilo kojeg plana zdrave ishrane. Nažalost, sastojci poput putera, pavlake, soli i šećera čine ove poslastice visokim sadržajem zasićenih masti i natrijuma, dve stvari koje mogu povećati rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti ako se konzumiraju previše. Jedenje previše keksa takođe znači veća je vjerovatnoća da ćete konzumirati izvore trans masti koji su povezani sa arterijama i drugim zdravstvenim posljedicama. Sve u svemu, važno je da zapamtite da keksevi nisu sami po sebi loši – baš kao i bilo šta drugo što se konzumira umjereno – rekao je doktor.

Konzumiranje keksa može biti odličan način da se prepustite i napunite energijom, međutim, ako je vaš cilj da održite zdrav način života, možda biste željeli da unesete neke promjene u način na koji uživate u njima. Jednostavan predlog bi bio da izaberete kekseve od cijelog zrna pšenice ili one napravljene od drugih žitarica zdravih za srce u odnosu na tradicionalne.

Punomasno mlijeko i sir

Punomasno mlijeko i sir predstavljaju pravi zdravstveni izazov za pojedince i društvo jer se mlečni proizvodi toliko često koriste u mnogim namirnicama koje jedemo. Previše ovih proizvoda može dovesti do blokiranja arterija, što je glavni uzrok moždanog i srčanog udara – dva od vodećih uzroka smrti u razvijenim i zemljama u razvoju. Zato je važno da tačno odredite koliko mleka i sira treba da konzumirate svaki dan prije nego što se vratite na svoju uobičajenu ishranu. Zdravstveni stručnjaci predlažu ograničavanje unosa mlečnih proizvoda na ne više od 2 porcije dnevno uz zamjenu većeg dela zdravim alternativama kao što su sojino mlijeko ili bademovo mlijeko.

  • Smanjenje količine punomasnog mlijeka i mlečnih proizvoda u našoj ishrani može biti odličan način da poboljšamo opšte zdravlje. Jedna efikasna strategija je smanjenje veličine porcija. Na primer, umjesto da jedemo običnu šolju jogurta dnevno, mogli bismo da izaberemo veličinu porcije za jednu porciju. Mogli bismo se odlučiti i za nisko-masne verzije popularnih mlečnih proizvoda kao što su obrano mleko ili grčki jogurt sa visokim sadržajem proteina, ali manje masti. Pored toga, nemlečne alternative poput sojinog, kokosovog, ovsenog ili bademovog mleka pružaju podjednako ukusnu zamjenu bez dodatnih zasićenih masti i holesterola koji se nalaze u tradicionalnim mlečnim proizvodima – preporučio je doktor.

Pržena hrana

  • Pržena hrana je uobičajen način za brzo pripremanje obroka, ali može predstavljati veliki rizik po vaše zdravlje. Hrana za duboko prženje oblaže hranu nezdravom masnoćom i uljem što podstiče začepljenje arterija. Količina masti u prženoj hrani drastično raste, što može dovesti do povećanja krvnog pritiska i povećanog rizika od srčanih bolesti i moždanog udara. Štaviše, za prženu hranu je obično potrebno dvostruko ili čak tri puta više ulja od drugih metoda kuvanja koje mogu učiniti obrok punim kalorija. Važno je zapamtiti da je umjerenost ključna kada jedemo prženu hranu – umjerenost nam omogućava da uživamo u određenim ukusima bez žrtvovanja zdravlja – dodao je on.

Jedan sjajan način da se prepustite prženoj hrani bez brige o uljima koje začepljuju arterije ili upalama koje može izazvati je pečenje umjesto prženja. Pečenje pruža laku i brzu alternativu koja rezultira jednako dobrim ukusom. Pored toga, prženje na vazduhu i pečenje u rerni su takođe odlični načini za uživanje u ukusima pržene hrane, obe zdravije opcije zbog smanjene upotrebe ulja

Be the first to comment

Leave a Reply