OVAJ POVRTNI SOK IMA IMPRESIVNE DOBROBITI: Jednom čašom poboljšajte imunitet, vid, razinu šećera, rad srca i jetre

Mrkva (Daucus) je povrće bogato hranjivim tvarima poput vitamina A, vitamina K, vitamina C, kalija i antioksidansa. No nutricionisti često tvrde da i ispijanje soka mrkve jača imunitet i poboljšava zdravlje očiju i kože, da navedemo samo neke dobrobiti.

Osim što je ukusan, sok mrkve ima i nekoliko zdravstvenih koristi. Popularan je zbog svoje visoke koncentracije beta-karotena koji se u tijelu pretvara u vitamin A koji je važan za očuvanje zdravlja vida i kože te imunosnog sustava. Također može biti koristan u detoksikaciji tijela jer mrkva može pomoći u eliminaciji štetnih tvari iz organizma.

Navest ćemo neke, uistinu impresivne, dobrobiti ispijanja soka od mrkve.

Veoma je hranjiv

Sok od mrkve ima malo kalorija i ugljikohidrata, a sadrži brojne hranjive tvari. Jedna šalica (240 ml) sadrži: 96 kcal, 2 g proteina, manje od 1 g masti, 22 g ugljikohidrata, 9 g šećera, 2 g vlakana te 255% dnevne vrijednosti vitamina A, 23% vitamina C, 31% vitamina K i 15% kalija.

Sok od mrkve također osigurava karotenoidne pigmente lutein i zeaksantin koji djeluju kao antioksidansi. Oni se bore protiv nestabilnih molekula koje se nazivaju slobodni radikali.

Glavni karotenoid u soku od mrkve je beta karoten koji je odgovoran za narančastu boju mrkve. Tijelo ga pretvara u antioksidans vitamin A.

Poboljšava zdravlje očiju

Sok od mrkve sadrži velike količine hranjivih tvari koje pomažu vašim očima. Vitamin A je vitalan za zdravlje očiju. Nekoliko studija povezalo je unos voća i povrća koje sadrži provitamin A sa smanjenim rizikom od sljepoće i očnih bolesti povezanih sa starenjem. Štoviše, sok od mrkve izvrstan je izvor luteina i zeaksantina, dva druga karotenoida koji se nakupljaju u vašim očima i štite ih od štetnog svjetla.

Jača imunitet

Vitamini A i C koji se nalaze u soku od mrkve djeluju kao antioksidansi i štite imunosne stanice od oštećenja slobodnih radikala. Osim toga, ovaj sok je bogat izvor vitamina B6. Ne samo da je vitamin B6 neophodan za optimalan imunosni odgovor, već je njegov nedostatak također povezan sa slabljenjem imuniteta.

Pomaže kod povišenog šećera

Pijenje malih količina soka od mrkve može pomoći u snižavanju razine šećera u krvi. To je zato što sok sadrži probiotike, koje su korisne bakterije koje utječu na crijevne bakterije povezane s dijabetesom. Sok od mrkve ima nizak glikemijski indeks – mjera koliko određena hrana podiže razinu šećera u krvi. Konzumiranje hrane i pića s niskim glikemijskim indeksom može poboljšati kontrolu šećera u krvi kod osoba s dijabetesom.

Poboljšava zdravlje kože

Hranjive tvari u soku mogu biti posebno korisne za zdravlje kože. Jedna šalica (250 ml) soka osigurava hranjive tvari topive u vodi potrebne za proizvodnju kolagena. Ovaj spoj najzastupljeniji je vlaknasti protein u vašem tijelu i daje vašoj koži elastičnost i snagu. Osim toga, vitamin C djeluje kao antioksidans i štiti vašu kožu od oštećenja slobodnih radikala. Beta karoten u soku od mrkve također može pomoći vašoj koži. Jedna je studija otkrila da prehrana bogata karotenoidima može zaštititi vašu kožu od ultraljubičastog (UV) oštećenja i poboljšati izgled vaše kože.

Poboljšava zdravlje srca

Sok od mrkve može pomoći u smanjenju faktora rizika za srčane bolesti. Prvo, sok od mrkve je dobar izvor kalija, minerala koji ima važnu ulogu u pravilnoj regulaciji krvnog tlaka. Dokazano je da prehrana bogata kalijem štiti od visokog krvnog tlaka i moždanog udara.

Štiti jetru

Smatra se da karotenoidi u soku od mrkve poboljšavaju zdravlje jetre. Protuupalni i antioksidativni učinci karotenoida štite od nealkoholne masne bolesti jetre.

Napomena:

Sok od mrkve sadrži prirodne šećere i može biti visoko kaloričan, pa se treba konzumirati umjereno, posebno ako pratite dijetu s niskim unosom šećera ili kalorija.

Također, osobe koje imaju problema s razinama šećera u krvi trebaju biti oprezne prilikom konzumacije soka od mrkve.

U svakom slučaju, prije uključivanja sokova od mrkve u prehranu, uvijek je dobro konzultirati se s liječnikom ili nutricionistom kako biste bili sigurni da je to prikladno za vaše individualne potrebe i zdravstveno stanje.

Be the first to comment

Leave a Reply