Koja je najveća greška u liječenju prehlade?
Ambulante i čekaonice u domovima zdravlja u regionu su krcate pacijentima koji se žale na simptome prehlade i gripa, a kako ističu, u odnosu na prethodne godine tegobe su nešto jače. Tome je, po njihovom mišljenju, dopirinijelo to što smo usljed kor,one bezmalo tri godine nosili maske i nismo imali prilike da na prirodan način razvijemo imunitet.
Ljekari ističu da ni kod blage prehlade ne treba sami da se liječite, čak neki preparati koji se mogu kupiti bez recepta, a trebalo bi da pomognu kod ovih stanja, zapravo nanose više štete nego koristi.
Otorinolaringolog Vladimir Zajcev upozorio je na jednu od najopasnijih grešaka u liječenju obične prehlade.
Zavisnost od spreja za nos
Po rečima stručnjaka, najčešća greška kućne terapije je upotreba vazokonstriktornih lijekova. Činjenica je da mnogi sprejevi zapravo nisu toliko efikasni u borbi protiv prehlade, većina njih samo privremeno otklanja simptome, ali doprinose razvoju zavisnosti od koje se nije tako lako osloboditi.
“Ovo je simptomatska terapija”, kaže doktor i ukazuje da je mnogo efikasnije obratiti se lekaru koji će procijeniti koja terapija je adekvatna.
Stručnjakinja je takođe istakla da curenje iz nosa koje traje više od dve nedelje može da ukazuje na razvoj hroničnog vazomotornog rinitisa, zbog čega je neophodno obratiti se ljekaru.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.