Pogrešno korišćenje aparata za mjerenje pritiska može dovevesti do pogrešnih rezultata, zato vodite računa da ispoštujete ovih 6 pravila kod mjerenja krvnog pritiska
Krvni pritisak je pritisak koji krv vrši na zidove arterija. Ovaj indikator se sastoji od dvije vrednosti – sistolnog (gornjeg) i dijastolnog (donjeg) pritiska.
U prvom slučaju, nivo pritiska na vaskularni zid se meri tokom srčane kontrakcije, u drugom slučaju, pritisak se određuje u opuštenom stanju srca, kada je aortni ventil zatvoren.
Gornji pritisak se određuje minutnim volumenom srca, a donji tonusom krvnih sudova. Stopa se smatra 140/90, ako su brojke veće, to ukazuje na hipertenziju, čija komplikacija može biti srčani ili moždani udar.
Pravila za mjerenje krvnog pritiska:
- Prije mjerenja pritiska potrebno je zauzeti udoban položaj, opustiti se, saviti ruku i staviti je na ravnu površinu (sto) tako da bude u nivou grudnog koša. Manžetnu (deo merača za pritisak) treba postaviti nekoliko centimetara iznad unutrašnje strane lakta. Svako uzbuđenje povećava pritisak, pa je neophodno mjeriti indikatore u mirnom stanju.
- Ruku treba osloboditi odjeće, ako manžetna prvo vrši pritisak na odjeću, a zatim na kožu, to će povećati performanse. I što je odjeća deblja, to će biti veći pritisak.
- Ako zauzmete pogrešan položaj, u kojem su mišići napeti, indikatori će biti pogrešni. Ne možete prekrstiti noge i ruke, kao i ni dozvoliti da vam nešto pritiska udove.
- Morate da izmjerite pritisak u toploj prostoriji, pošto hladan vazduh povećava performanse.
- Prvo treba isprazniti bešiku, jer se pri zadržavanju mokraće mišići naprežu i pritisak raste.
- Postupak se mora izvoditi u potpunoj tišini, jer razgovor izaziva napetost mišića.
Ako imate visok krvni pritisak, odmah treba da uzmete ljekove koji ga snižavaju i pozovite ljekara
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.