Pored svog predivnog ukusa, skuša ima i mnogo korisnih svojstava za ljudski organizam. Skuša sadrži veliki procenat omega-3 masnih kiselina, čak dva puta više od lososa i zbog toga je sjajna za regulisanje krvnog pritiska.
Bogata je i selenom, koji zajedno s proteinima stvara antioksidanse i jača imunološki sistem. Posebno se preporučuje trudnicama, zbog fosfora i magnezijuma.
Mali broj ljudi razmišlja o koristi skuše koju ona ima za organizam, više cijene samo njen izvanredan ukus. U hemijskom sastavu skuše ima mnogo bjelančevina i masnoća, a njih ima više u ribi ulovljenoj tokom zime u sjevernijim regionima.
Uobičajena količina masti je 13 grama što je dovoljno da se riba definiše kao masna. Bjelančevina je u proseku 18 grama i apsorbuju se tri puta brže od bjelančevina u goveđem mesu.
Skuša je niskokalorična riba. Da bismo dobili dnevni unos kalorija, treba da pojedemo otprilike 700 grama ribe, ali ne bi trebalo da zaboravimo o mastima u njoj.
Nezasićenih masnih kiselina u skuši je u velikim količinama. One su dobar proizvod i antioksidans. Dragocjeni sastojci skuše su i mineralne materije. Ona sadrži kalijum, fosfor, fluor, sumpor, cink, hlor, natrijum. To su mikroelementi ogromne koristi. Cijeli spektar vitamina B je sadržan u ovoj ribi. Velika je koncentracija vitamina B12 i vitamina PP.
Vitamin B pomaže u sintezi DNK i učestvuje u metabolizmu masti. Česta ishrana sa skušom reguliše šećer u krvi, pomaže sistemu organa za varenje i jača nervni sistem. Pomaže u stvaranju hemoglobina i zasićenju kiseonikom.
Zahvaljujući mastima i nezasićenim masnim kiselinama ona je mnogo korisna za mozak, kožu i kosu. Velika koncentracija fosfora pomaže u izgradnji mnogih fermenata koji su pokretači hemijskih reakcija ćelija.
Cjelokupna vitalnost organizma može da se obezbijedi samo jednom vrstom ribe. Fosforne kiseline u skuši su tkivo ljudskog skeleta, zbog toga je ona mnogo korisna za djecu, ali i za odrasle.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.