Postoje namirnice koje jednostavno usisavaju energiju, pa ih je preporučljivo izbjegavati u ishrani.
Bijeli hljeb, tjestenina i riža
Žitarice su bogate ugljikohidratima, koji tijelu obezbjeđuju kvalitetan izvor energije. Međutim, prerađene žitarice poput onih u bijelom kruhu, tjestenini od bijelog brašna i riži zapravo mogu uzrokovati više štete nego koristi.
To je dijelom zato što se membransko zrno uklanja tokom obrade. Žitarice prerađene na ovaj način sadrže niži nivo vlakana i teže da se probavljaju i apsorbuju brže od celih žitarica. Iako je rezultat brži porast šećera u krvi, a time i inzulina, ubrzo slijedi nagli pad energije.
Nasuprot tome, cjelovite žitarice pomažu u regulaciji nivoa šećera u krvi kako bi se održao konstantan nivo energije tokom dana.
Prerađenim žitaricama nedostaje još jedan važan dio: klica. Klice sadrže mnoge važne hranjive tvari koje također mogu igrati ulogu u održavanju nivoa energije. Na primjer, klice su posebno bogate vitaminima B, koje vaše tijelo koristi u energetskim procesima.
Musli i voćni jogurti
Većina komercijalnih žitarica za doručak sadrži vrlo malo vlakana, ali značajne količine dodanih šećera. U stvari, šećeri čine čak 50% ukupnih ugljikohidrata koji se nalaze u mnogim popularnim žitaricama za doručak. Ovaj sastav se ne razlikuje mnogo ni kod voćnih jogurta u koje se dodaju fruktozni i glukozni sirupi.
Ova kombinacija visokog šećera i niskog sadržaja vlakana može povećati razinu šećera u krvi i inzulina, što dovodi do energetskog skoka, praćenog energetskim krahom.
Nadalje, neka istraživanja sugeriraju da konzumiranje hrane s visokim sadržajem šećera povećava želju za drugom slatkom hranom, potencijalno stvarajući ciklus energetske blokade.
Alkohol
Iako vam alkohol može pomoći da se osjećate opuštenije ili lakše zaspite, ovisno o tome koliko konzumirate, možda ćete se sljedećeg jutra probuditi manje odmorni.
Istraživanja pokazuju da manje do umjerene količine alkohola ne utječu značajno na kvalitetu spavanja ili trajanje sna.
Stoga, kako biste izbjegli negativne efekte alkohola, vodite računa da konzumiranje bude na odgovarajućem nivou.
Ovo se definiše kao jedno ili manje standardnih pića dnevno za žene i dva ili manje standardnih pića dnevno za muškarce. Jedno standardno piće je ekvivalentno 355 ml piva, ili 148 ml vina, ili 44 ml žestokog pića.
Kafa
Kada se konzumira u umjerenim količinama, kafa može imati pozitivne fizičke i mentalne efekte. Istraživanja pokazuju da kafa pomaže u smanjenju rizika od razvoja neurodegenerativnih bolesti (Alchajmerove i Parkinsonove). Također, 18 studija je objavilo da kafa smanjuje rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
Međutim, ako se redovno oslanjate na kafu umjesto na pravilnu ishranu i san, ova navika vam može iscrpiti energiju tokom dužeg vremenskog perioda.
Energetska pića
Proizvođači energetskih pića uključuju koktel stimulansa u svoje formulacije. Međutim, istraživači pripisuju učinak ovih pića šećeru i kofeinu koje sadrže.
Kada je u pitanju šećer, mnoga energetska pića sadrže velike količine – ponekad i do 10 kašičica (52 g) po porciji!
Određena energetska pića sadrže 200 mg kofeina na 57 ml. To je otprilike četiri puta više nego što biste našli u istoj količini kafe. Visoke količine kofeina mogu negativno utjecati na san, što svakako rezultira nedostatkom energije.
Pohovana i pržena hrana
Pohovana i pržena hrana su također energetski nepovoljne jer uglavnom sadrže velike količine masti i male količine vlakana, što dovodi do usporene probave.
Sporije varenje može smanjiti brzinu kojom nutrijenti ulaze u krvotok, što usporava njihovo korištenje i energetske procese u tijelu.
Niskokalorična hrana
Kada dođe vrijeme za grickanje, neki ljudi se odlučuju za niskokalorične verzije svoje omiljene hrane, vjerujući da je to zdraviji izbor.
Međutim, uključivanje previše ovih namirnica u vašu prehranu može uzrokovati da unesete nedovoljan broj kalorija tokom dana, što može značajno smanjiti nivo energije vašeg tijela.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.